Czym się kierować wybierając blat do kuchni?

blat w kuchni

Blaty kuchenne stanowią jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. To właśnie one pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju prac kuchennych, przygotowywanie produktów i gotowanie. Dobrze dobrane blaty przez długi czas będą stanowić świetną powierzchnię roboczą. Podczas wyboru wyposażenia do urządzanej lub remontowanej kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale także na materiał, z jakiego powstały. W przypadku blatów jest to szczególnie ważne, ponieważ mało odporne materiały mogą szybko ulec zniszczeniu lub odkształceniu.

Jakie cechy blatów kuchennych są szczególnie istotne podczas wyboru?

Przed rozpoczęciem poszukiwań blatu należy zastanowić się, jak finalnie ma wyglądać kuchnia. Dzięki projektowi łatwiej będzie zdecydować, jaki kolor oraz kształt blatu sprawdzi się najlepiej. Urządzając to pomieszczenie, najlepiej jest zdecydować się na meble na zamówienie, dzięki czemu można dopasować wyposażenie idealnie do metrażu kuchni oraz preferencji domowników. Bardzo ważne jest wcześniejsze określenie kształtu blatu, dzięki czemu w późniejszym czasie nie będzie potrzeby wykonywania dodatkowych poprawek, które w przypadku niektórych materiałów są niemożliwe.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał wykorzystany do produkcji blatu, ale także ten, z którego wykonano szafki. Dobrym przykładem są ciężkie blaty grafitowe, do których należy dobrać solidne meble, będące w stanie utrzymać ich ciężar. Jeżeli wyposażenie zostało wykonane z płyty MDF, lepiej zdecydować się na lżejszy blat. Podczas wyboru najlepszego blatu kuchennego należy zwrócić szczególną uwagę na jego wytrzymałość. Ze względu na swoje przeznaczenie, powinien być odporny na urazy mechaniczne, zarysowania oraz wysokie temperatury. Odporność na wilgoć i zaplamienia jest dodatkowym atutem.

Warto pamiętać, że nawet najlepszy blat może ulec uszkodzeniu, jeżeli nie będzie odpowiednio wykorzystywany. Przed rozpoczęciem użytkowania należy zapoznać się z właściwościami danego materiału, co pozwoli na uniknięcie sytuacji, kiedy nieopatrznie blat zostanie trwale uszkodzony. Ze względu na dostępność coraz lepszych i odporniejszych materiałów, takie sytuacje mają miejsce coraz rzadziej.

Wróć do bloga